Dobranie odpowiedniego systemu oświetlenia farm drobiu ma tak samo duży wpływ na efektywność produkcji kur co i rodzaj ściółki czy temperatura panująca w kurniku. Prawidłowy fotoklimat odpowiada bowiem za właściwy rozwój ptaków, w tym za tempo przyrostu ich masy ciała oraz za liczbę znoszonych przez nie jaj. Przy jego tworzeniu należy wziąć pod m.in. długość fali świetlnej oraz natężenie i barwę światła. Szczególnie istotnym parametrem jest ten ostatni, który oprócz wpływu na procesy fizjologiczne kur może stymulować też zachowania zwierząt.
Wyróżniamy:
• światło białe – uniwersalne, pozwala skracać lub wydłużać dzień świetlny,
• światło czerwone – przyspiesza tucz kurcząt i zwiększa nieśność kur, zapobiega kanibalizacji i pterofagii wśród ptaków,
• światło niebieskie – uspokaja kury, wpływa na wzrost masy ciała.
Pod uwagę należy wziąć także temperaturę barwową, która powinna być dobrana odpowiednio do typu hodowli. Przykładowo dla brojlerów optymalnym światłem białym jest to o wartości 5000K. Ponadto trzeba też pamiętać, że lampy w kurnikach powinny być wolne od migotań, co oznacza, że muszą mieć częstotliwość 0 Hz. Doskonale w tym przypadku sprawdza się oświetlenie LED do ferm, którego dodatkową zaletą jest możliwość regulacji natężenia za pomocą ściemniacza.