Cover Image

O czym pamiętać przy budowie fermy?

Bez względu na skalę przedsięwzięcia, hodowla drobiu wymaga zapewnienia odpowiednich warunków rozwoju inwentarza. Dlatego budowa fermy musi być zawsze wykonana z uwzględnieniem wszystkich potrzeb zwierząt, od oświetlenia po systemy karmienia. Dziś omówimy kluczowe elementy wyposażenia fermy drobiu.

Wyposażenie niezbędne do budowy fermy

Każda ferma drobiu to wiele systemów i urządzeń służących do utrzymania zwierząt w zdrowiu, a jednocześnie ułatwienia eksploatacji kurnika. Spójrzmy, o jakich elementach musimy pamiętać, decydując się na budowę fermy.

- Właściwy mikroklimat: W kurniku niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury i wentylacji. Ptaki produkują bowiem ciepło i substancje takie jak dwutlenek węgla. Dlatego system wentylacyjny jest niezbędny, aby zapewnić odpowiedni klimat i ruch powietrza. Dodatkowo, ferma drobiu może być wyposażona w system schładzania czy zamgławiania, który pomoże w regulacji temperatury w cieplejszych miesiącach. Warto podkreślić, że obecnie dostępne są nowoczesne sterowniki mikroklimatu, które ułatwiają utrzymywanie sprzyjających warunków w kurniku.

- Utrzymywanie ciepła: Przy budowie fermy należy pamiętać także o jej ociepleniu i ogrzewaniu. Budynek ocieplamy przede wszystkim przez zastosowanie materiałów izolacyjnych. Dodatkowe ogrzewanie można natomiast zapewnić dzięki nagrzewnicom czy promiennikom. Pamiętajmy, aby dobrać urządzenie, które nie będzie zanieczyszczać powietrza w hali, wybierając odpowiednie wyposażenie ferm drobiu.

- Karmienie i pojenie: Ferma drobiu nie może funkcjonować bez systemów podawania pokarmu i wody. Poidła, karmidła i paszociągi pozwalają w jak największym stopniu zautomatyzować i usprawnić odżywianie inwentarza. Warto przy tym pamiętać o jakości podawanej wody – zanieczyszczenia można usunąć z pomocą systemu uzdatniania wody. To z pewnością wpłynie pozytywnie na jakość hodowli.

Wróć do bloga